Kad Sony runā par savu lolojumu Playstation 4, mēs nereti dzirdam tādas frāzes kā “inovācija”, “labākā platforma, kur spēlēt” u.tml., bet pēdējā laikā gan šķiet gluži pretēji. Ņemot vērā to, ka PS4 dominē tirgū, pārdodot 82 miljonus konsoļu, kas ir divreiz vairāk nekā Microsoft, Sony ļoti cenšas graut savu reputāciju.

Spēlēšana uz PC ir īpaša viena iemesla dēļ – kontrole un izvēle. Ir iespējamas modifikācijas gan spēlēm, gan to failiem, labāko dzelžu piemeklēšana utt. Platforma sniedz lietotājam brīvību. Tikai šajā paaudzē konsoļu ražotāji ir sākuši spert soļus šajā virzienā.

Kā piemēru var minēt Xbox One X un PS4 Pro, abi piedāvā izvēli starp labāku grafiku vai veiktspēju.  Ir pieejamas modifikācijas, pamatā gan Bethesda spēlēm. Un, ņemot vērā Fortnite, Rocket League, Minecraft un citu spēļu augošo popularitāti, nākamais loģiskais solis būtu cross-play jeb iespēja spēlet uz viena servera no dažādām platformām. Un visi tam piekrīt, un kaut ko dara lietas labā. Tikai ne Sony.

Es zinu, ka kāds noteikti minēs argumentu par to kā Microsoft liedza cross – play iespējas Xbox 360 ēras laikā, kad tā bija konsole, kas dominēja tirgū. Ir svarīgi paturēt prātā – tas bija cits Microsoft. Pie stūres nebija Nadela (Satya Nadela), un Xbox divīziju nevadīja Fils Spensers (Phil Spencer). Tieši Spensers bija tas, kurš pārņēma stūri ļoti nepatīkamos apstākļos, un bija spējīgs līdz zināmam līmenim izvest Xbox divīziju no strupceļa.

Sony nostāja uz cross – play starp konsolēm ir bijusi aktuāla tēma visu PS4 dzīves ciklu. Un, cik var noprast no izstrādātājiem, tas nav grūti izdarāms. Spilgts piemērs ir pagajušajā gadā, kad Rocket League izstrādātājs Psyonix sacīja, ka viss, kas ir nepieciešams pilnai cross-play pieredzei, ir Sony “Jā” vārds. Taču tā nenotika. Jā, PS4 spēlētāji var spēlēt ar PC spēlētājiem, tomēr visi pārējie var spēlēt kopā. 

Viss kļuva vēl sliktāk, kad E3 laikā, Fortnite spēlētāji, kas bija savienojuši savus profilus ar PSN, zaudēja piekļuvi citām platformām. Respektīvi viss progress, ko kāds bija ieguvis uz PC platformas, tagad vairs bija pieejams tikai uz PS4. Un sākotnēji neviens pat netika brīdināts. Tagad spēlētāji ir izvēles priekšā – pieslēgt savu profilu PSN, vai veidot pilnīgi jaunu, zaudējot visu.

Šajā brīdi varētu likties, ka Sony varētu padoties zem spiediena. Līdz brīdim kamēr Sony boss Keničiro Jošida sacīja: “Runājot par spēlēm uz vairākām platformām, mūsu nostāja ir tāda, ka Playstation ir labākā platforma, kur spēlēt. Tā ir labākā pieredze spēlētājiem.”

Šī nostāja nav saprotama nevienam, izņemot, protams, Sony. Microsoft un Nintendo apvienojot spēkus ir bieži izsmējuši Sony, savās reklāmās. Bethesda Pīts Hains (Pete Hines) pat teica, ka Sony nav tik draudzīgi kā gribētos sakarā ar Fallout 76 cross-play iespējām un Elder Scrolls: Legends vispār nav diskutējams jautājums.

Vadība, pārdoto konsoļu skaitā, nav spēcīgs arguments šādai nostājai. Nintendo konsoles kādu laiku gandrīz nebija iespējams atrast veikalu plauktos. Visticamāk ar nākamo konsoļu paaudzi, cross – play būs neizbēgama to sastāvdaļa. Tomēr pašlaik, man nesaprotamu iemeslu dēļ, Sony apzināti spītē visai video spēļu entuziastu sabiedrībai. Rant over.