SSD jeb Solid State Drive vairs jau nav nekāds jaunums, bet joprojām ne katrs saprot uz ko skatīties izvēloties sev šādu disku.

SSD VEIDI UN INTERFEISI

Ir vairāki SSD veidi kurus var iedalīt pēc savienojuma\ interfeisa veida. Vēl tos var iedalīt, savā ziņā, pēc formas.

PCIe / PCI EXPRESS

PCIe / PCI EXPRESS

PCIe / PCI EXPRESS veida SSD pieslēdzas pie datora, kā jau var nojaust, caur PCIe portu gluži kā jebkura paplašinājuma karte. Un ir domāts lietošanai stacionāros datoros.

2.5 COLU SSD

2.5 colu SATA SSD

2.5 colu SSD disk ir standarta portatīvo datoru cietā diska izmērā un tas pieslēdzas pie datora ar SATA interfejsu. Kas mūsdeinās ir standarta SSD vai HDD pat lēni izzūstošo CD/DVD-ROM jeb Optisko dziņu pieslēgšanai. Te nav nian;su ar pieslēgumu spraužam pie jebkura SATA interfeisa un viss strādās.

M.2 SSD 

M.2 SSD

M.2 SSD izmēros ir krietni mazāks par saviem iepriekšējiem diviem brāļiem gan plānāks, gan šaurāks. Garumā un platumā tas neparsniedz “SNICKERS” batoniņu. Bet te sākas atškirības un sarežģījumi, jo M.2 formas SSD var atškirties pēc pieslēguma jeb interfeisa veida. 

 • NVMe 
 • SATA
 • mSATA (nav M.2 paveids, bet ir tā vecākais brālis kuru aizvietoja M.2)

ATŠĶIRĪBA STARP M.2 UN mSATA

Abi ir augstas veiktspējas SSD, kas paredzēti mazām ierīcēm, piemēram, klēpjdatoriem un planšetdatoriem. mSATA interfeiss, ko izmantoja, lai nodrošinātu SSD mazo formu. Tomēr tas ir ierobežots ar SATA 3.0 pieslēguma ātrumu 6 Gb / s un 1 TB maksimālo atmiņu. M.2 formas un interfeisa izveide bija saistīts ar vajadzību pēc vairākām opcijām maza izmēra kartēm, ieskaitot dažādu izmēru un dažādas ietilpības SSD, kā arī iespējas vēl vairāk paplašināt ietilpību nākotnē. M.2 nodrošina lielāku veiktspēju, vienlaikus samazinot moduļa izmēru. M.2 SSD ir aprīkoti ar garākiem moduļiem un divpusēju komponentu izvietojumu, kas nodrošina lielāku uzglabāšanas jaudu minimālās telpās. Tam nav nepieciešami nekādi strāvas vai datu kabeļi, tāpēc instalēšana ir paveicama bez kabeļu menedžmenta.

M.2 SSD atbalsta gan SATA, gan PCIe interfejsu. Fiziski tie izskatās citādi, un to nevar pieslēgt vienām un tām pašām kontaktligzdām. Augstāk redzamie attēli parāda M.2 un mSATA SSD.

SATA VAI NVMe?

SATA joprojām ir viena no visplašāk izmantotajāmiem interfeisiem, tādēļ M.2 SATA moduļi ir optimāla izvēle tiem, kas vēlas saderību ar esošajām sistēmām, kā arī hot-swapping un hot-plugging iespējas. M.2 moduļi, kas paredzēti SATA interfeisiem, saskaņā ar jaunāko SATA 3. paaudzes standartu, veiktspēja ir līdz 6 Gb / s.

Sistēmām ar lielāku ātruma nepieciešamību var izmantot Non-Volatile Memory Express or NVM Express® (NVMe™), interfeisa specifikāciju, kas īpaši izstrādāta NAND flash un nākamās paaudzes SSD. NVMe izmanto esošo PCIe tehnoloģiju, lai efektīvi atbalstītu sistēmu pieaugošo bandwith’a prasības. PCIe x2 joslā uzstādītā NVMe bāzes M.2 SSD darbosies pie 15,75 Gb / s, savukārt PCIe x4 joslā instalētais SSD darbosies ar 31,5 Gb / s – liels lēciens ātrumā un veiktspējā.

M.2 SSD modulis ir paredzēts tikai SATA vai PCIe interfeisam, nevis abiem vienlaicīgi, lai gan dažās sistēmās var būt M.2 ligzdas, kas atbalstīs vienu vai abas interfeisa opciajs.

IZMĒRAM IR NOZĪME

M.2 moduļi ir dažāda izmēra un var tikt izmantoti arī Wi-Fi, WWAN, Bluetooth, GPS un NFC.

M.2 SSD parasti ir trīs dimensijās, ko var izsecināt no kartes nosaukuma -2242, 2260 un 2280 – “22” norāda platumu milimetros (mm), bet nākamie divi cipari norāda garumu, arī mm . Jo garāks disks, jo vairāk NAND flash mikroshēmas var tikt uzstādīts; tādēļ lielāka ietilpība.

Izvēloties pareizo izmēru, jāņem vērā, cik liels SSD var tikt iepakotas šasijā, kā arī termiskā menedžmenta problēmas, kas var būt nozīmīgs faktors ilgstošai veiktspējai. Ja siltuma izkliedēšanas vieta ir nepietiekama, ilgtermiņā tas var izraisīt sliktu veiktspēju un nestabilitāti.

M.2 dažādu izmēru

KONEKTORU (KEY) ATŠKIRĪBA

M.2 SSD ir “konectori”, lai novērstu kartes savienotāja (tētis) ievietošanu nesaderīgā saimniekdatora kontaktligzdā (mamma). M.2 specifikācija identificē 12 galvenos ID moduļa kartē un ligzdā, bet M.2 SSD parasti izmanto trīs kopējus konektorus: B, M un B + M. Jūs atradīsiet konektora tipu, kas marķēts uz SSD malu savienotāja (vai zelta pirkstiem) vai tā tuvumā. Pirms izvietojat M.2 SSD, nosakat mikroshēmas veidu uzņēmējā un pārbaudīt moduļa konectoru, jo katrs konectors ir jāievieto tikai attiecīgajā kontaktligzdā. M.2 SATA SSDs ir ar B + M taustiņu (var ievietot ligzdās ar B-konectoru un M-konectoru), bet M.2 NVMe SSDs PCIe 3.0 x4 joslai ir M-konectors.

KOPSAVILKUMS PAR M.2 SSD

Pērkot M.2 SSD uzzināt sekojošo :

 • Vai jūsu sistēma atbalsta M.2 moduļa pievienošanu
 • Kāda interfeisa M.2 pieslēgumu atbalsta jūsu sistēma PCIe vai SATA
 • Pārliecināties vai jūsu izvēlētais M.2 SSD der pēc gabarītiem jūsu sitēmai 
 • Un zinīt Konektora tipu “M” vai “B+M”

IZSTRĀDĀTĀJI

Neatkarīgi no SSD formas vai interfeisa uzmanību vajadzētu pievērst arī ražotājam, kas uztaisījis disku pārbaudītās vēŗtibas butu: 

 • INTEL
 • MICRON
 • HYNIX
 • SAMSUNG
 • TOSHIBA
 • SANDISK

Iemesls tam ir vienkārš šīs kompānijas ir vadošās NAND – flesh atmiņas tips ko izmanto SSD. Un gandrīz visi citi SSD ražotāji iepērk NAND no augstāk minētiem ražotājiem, bet tā nav prec;iza informācija. Tas noved pie secinājuma ka jebkuras augstāk neminēta ražotāja SSD diskos ir tā pati NAND atmiņa, kas pimēram ir SAMSUNG diskos. Tas ir kā atgādinājums par to ka nav vienmēr jaskatās uz brendu, NAND atmiņa nāk vieniem un tiem pašiem brendiem.

NAND ATMIŅAS VEIDI

NAND atmiņa ,no plašāk izplatītākajiem veidiem,  iedalās 3 veido.

 • SLC – Single Level Cell 
 • MLC – Multi Level Cell
 • TLC – Triple Level Cell

Ja vienkāršot tad tās atškirās pēc bitu daudzuma vienā šūnā no 1-3 bitiem, kas attiecīgi ietekmē NAND ietilpību, jo vairāk bitu, jo vairāk datu var uzzglabāt. Bet tas neattiecās uz dzives ciklu, precizitāti ierakstā/nolasīšanā un kopējo veikt spēju. Par to precīzāk tālāk.

SLC

SLC ir vecākā no visām NAND tehnoloģijām un ir ar garāko dzīves ciklu, precizitāti un kopējo veikt spēju, bet ir dārga izgatavošanā un salīdzinoši mazu atmiņas apjomu. Tāpēc to parasti nevar sastapt mājas datoru SSD sastāvā. Bet kādos rupnieciksajos vai korparāciju PC, kamm vajag ierakstīt vai pārrakstīt datus vairākas reizes dienā, tā nav nekāds retums.
Dzives cikla ir 90 000-100 000 pārrakstīšanas.

MLC

MLC ir uz doto brīdi sastopamākais NAND paveids  iekš SSD. 
Iemesls tam ir zemākā cena, salīdzinot ar SLC. Zemākas izmaksas, kā rezultātā, tā kļūst par produkta popularitātes atslēgu. Problēma ir tāda, ka vienas šūnas iespējamo pārrakstīšanu skaits ir ievērojami mazāks salīdzinājumā ar SLC tāpēc neder priekš rūpnieciskā tirgus.  Bet tā ir dudz drošāka\uzticamāka par TLC datu ierakstīšanas ziņā. Kas kopā ar cenu padara viņu par lielisku izvēli preikš mājas vai biroja lietotājiem.
Dzives cikla ir 8 000-10 000 pārrakstīšanas.

TLC

TLC ir lētākais NAND atmiņas veids. Lielākais trūkums ir tas, ka tas ir piemērots tikai mājas lietošanai un ir nedeŗiga, manuprāt, lietošanai uzņēmējdarbībā vai rūpnieciskajā darbībā. Dzīves cikls ir 3000-5000 pārrakstīšanas. 

Secinam ka ja nauda ir problēmmam tad SSD ar TLC NAND ir labs variants, bet ne ilgam laikam. Ja ir iespēja paņemt SSD ar MLC es iesaku ņemt to.

KAM VĒL PIEVĒRST UZMANĪBU

Vēl daži parametri kuriem ir vērts pievērst uzmanību. 

DZĪVES CIKLS = TBW

Iekpriekš minēju džives ciklu katras NAND atmiņas tipam ko mērīju datu pārrakstīšanas reizēs tas bija vairāk informatīvam rasktuream. Dz;ives ciklu jeb resursu SSD diskiem mēra un apzīmē ar  parametru TBW – Total Bytes Written. Tas norāda cik lielu datu apjomu var garantēti ierakstīt uz diska, līdz tas sāks slikti nolasīt informāciju vai šūnas sāks lēnām mirt. TBW mēra TERABAITOS, piemēram ,150TBW = 150TB tas nozīmē ka uz SSD mēs varam, garantēti, ierasktīt 150 Terabaitus informācijas, līdz tas sāk “niķoties” un lēnām “mirt”.
Jo lielāks ir TBW rādītāis, jo labāk! 

ĀTRDARBĪBA = IOPS

IOPS – Input\Output Operations Per Second ir vēl viens rādītājs, kas tiek norādīts uz SSD diskiem, bet neiedziļinoties detaļās no viņa arī ir atkargs cik ātrs būs izvēlētasi SSD. Piemēram, salīzāsim  HDD ar SSD. HDD ir ~100-200 IOPS , bet SSD ~40-350K.

REZUMĒ

Izvēloties SSD skatamies uz sekojošiem parametrime :

 • TBW rādītais, jo vairāk, jo labāk
 • IOPS radītasi , jo vairāk, jo labāk
 • TLC NAND kalpos ap 2,5 gadiem, bet ir lētākais no visiem
 • MLC NAND kalpos ap ~5 gadeim, ir dārgāks par TLC
 • Nebaidīties no nezināma brenda ja augstāk minētie parametri ir augsti. NAND atmiņas ražotāji visiem ir vieni.
 • Ja izvēlies M.2 SSD atceries par interfejsu(SATA vai PCIe), konektoru(B Key vai M+B Key), kuru atbalsta tava sistēma? 

Lai veicās! Ja ir jautājumi droši varat tos uzdot pie mums Discorda serverī, vai lejā komentāros.