Lineāra spēle gan no sižeta, gan līmeņu dizaina perspektīvas. Vai te tiešām var būt kas labs? Skaties video un lasi mūsu apskatu, lai gūtu atbildes uz šiem jautājumiem!

Izstrādātājs: Asobo Studios
Izdevējs: Focus Home Interactive
Relīze: 2019. gada 14. maijs
Cena: €44.99

Pēc tik daudzām online relīzēm A Plague Tale: Innocence ir elpa svaiga gaisa. Tā pierada nepieciešamību pēc šāda tipa spēlēm industrijā. Lineārais sižets nebūt nenozīmē sliktu spēli, jo šī relīze visai viegli spēj konkurēt ar vairumu AAA atvērtās pasaules tipa spēlēm ar savu emocionālo sižetu.

Mēs, kā spēlētājs, uzņemamies jaunas meitenes, vārdā Amicia de Rune, lomu, kas ir nākusi no dižciltīgas ģimenes, 14. gadsimta Francijā. Valsts cīņās ar mēra uzliesmojumu un tas savā veidā ir skāris ari meitenes ģimeni. Jaunākais brālis Hugo pārnēsā šo slimību un rezultātā abu mājās iebrūk Inkvizīcija, liekot jauniešiem doties bēgļu gaitās. Žurkas pavisam noteikti ir spēles galvenā atrakcija, taču saikne un tās attīstība starp brāli un māsu spēlē ne mazāku lomu šajā tumšajā un drūmajā spēles pasaulē.

Sižets aizrauj uzreiz un autori nenoliedzami ir padarījuši lielisku darbu, veidojot bīstamības atmosfēru visapkārt un ik brīdi paaugstinot sižetisko spriedzi. Astoņas stundas, kas ir aptuveni vidējais laiks, lai spēli pabeigtu, paskrēja gandrīz nemanot.

Visa pasaule ir pavērsusies pret mūsu varoņiem, tādēļ spēlē lielāko daļu laika, ja neskaita bēgšanu no žurkām, pavadīsim lavoties un slēpjoties no patrulējošiem Inkvizīcijas sargiem. Garā zāle, tipiski šāda veida spēlēs, tiek izmantota lai paslēptos un no tās veiktu uzmanības novēršanas manevrus. Amīcijas arsenālā ir akmeņi un dažādi plīstoši priekšmeti, kas lieliski kalpo šim nolūkam. Par nožēlu gan jāsaka, ka pretinieki nav īpaši attapīgi, kas pie reizes ir spēles vājākais elements.

Spēles gaita ir ļoti lineāra un vienīga izvēle ar ko sastapsimies ir pasaudzēt vai nogalināt Inkvizīcijas pārstāvjus, tomēr vairumā gadījumu arī šo izvēli mums liedz. Rodas tāds kā filmas skatīšanās efekts, taču tas nebūt nav slikti, jo kā jau minēju – sižets tiešām aizrauj. Pakāpeniski Amīcija saņem dažādus uzlabojumus inventāram un ierocim, kas dažādo spēli, kā arī biežāk ļauj veikt izvēli – nogalināt vai ne. Spēles nobeigums gan arī ir akmenī kalts un šī izvēle neko nemaina. Tādēļ droši varam izpausties.

Minētais ierocis ir linga, kas ļauj mērķi nomētāt ar akmeņiem un dažādiem citiem munīcijas tipiem. Linga bieži vien kalpo arī kā risinājums dažādās mīklās. Spēles gaitā atrastie resursi ļauj to uzlabot un papildināt ar vairākiem munīcijas tipiem, kā piemēram uguns bumbas, kas aizdedzina objektus attālināti, munīciju, kas piesaista žurkas un nodedzina sargu ķiveres u.c. Bruņotie sargi arī prasa dažādus risinājumus, jau no minētās ķiveres izkausēšanas, beidzot ar gaismas avotu likvidāciju, lai par to parūpējas žurkas. Ir iespējams arī izveidot iemidzināšanas pulveri, taču tas prasa daudz resursu un noteikti ietekmēs tempu, kāda iegūstam uzlabojumus.

Sargi noteikti nav vienīgie, kas apdraud abu jauniešu dzīvības. Žurkas ir spēlē ir pasniegts, kā nāvējošākais pretinieks, taču realitātē, ja esi uzmanīgs tās nav bīstamas. Žurku milioni gan izskatās ļoti iespaidīgi, taču animācija reizēm klibo. Šeit gan grūti vainot izstrādātāju, jo noteikti nebija viegls uzdevums, ņemot vērā arī studijas 40+ darbinieku skaitu.

Segmenti ar žurkām balstās uz gaismas avota atrašanu. Tie nebūt nav sarežģīti un patiesībā bieži vien ir ļoti paredzami. Viennozīmīgi gan nevar noliegt baiso atmosfēru, kas tiek radīta atrodoties šaurās telpās ar milzīgo asinskāro žurku skaitu, līdz ieraugi gaismu tuneļa galā un parādās neliela cerība uz izdzīvošanu.

Grafika šoreiz ir tā lieta, kas dod ļoti daudz. Tā ir reālistiska un lieliski attēlo šausmas, kas norisinās un tiek piedzīvotas šajā pasaulē. Vairums ainu ir visai brutālas grafiskā ziņā, taču bez tām spēle zaudētu daļu baisās atmosfēras.

Personāžu dažādība gan varēja būt lielāka. Tas nedaudz atgādina The Witcher 3, kurā starp civilajiem iedzīvotājiem redzējām labi ja desmit dažādas sejas. Sargu variācija šeit ir vēl mazāka. Balss aktieri gan ir izdarījuši lielisku darbu, lai atdzīvinātu šos personāžus un dialogi ir tiešām baudāmi. Diemžēl daži spēles elementi šo pieredzi var sabojāt. Ja uzsākam darbību, kas noved pie jauna dialoga, veicais vienkārši uzreiz apraujas. Iesaku būt pacietīgiem un noklausīties visu līdz galam. Pamatīga pievienotā vērtība.

Vērtējums

Spēle noteikti nav sarežģīta. Tiem, kas vēlas izaicinājumu, būs jāskatās citā virzienā. Šī nav tāda veida spēle. Arī sarežģītības slaidera nav, taču tas palīdz uzņemt katru stāsta un pasaules detaļu. Šo spēli vajadzētu vairāk uztvert kā šausmu analogu Life is Strange sērijai vai Heavy Rain. Tad sliktais AI un ne pārāk inovatīvās puzles neliksies briesmīgi.