Nu tad beidzot sagaidījām. Intel 10nm tehnoloģija nāca ilgi un grūti, taču nu ir klāt pirmie desmitās paaudzes procesori laptopiem un planšetēm.

Pārāk sajūsmināties gan nevajadzētu, saņemsim apmēram 18% IPC uzlabojumus salīdzinājumā ar iepriekšējo mobilo čipu sēriju.

Vislielākos uzlabojumus redzēsim iekš integrētās video kartes. Intel sola vismaz divas reizes ātrāku HEVC kodēšanu, 2,5 reizes ātrāku AI darbību tādos uzdevumos, kā attēlu atpazīšana un e-sporta spēlīšu dzenāšanā iekš 1080p izšķirtspējas. Par pārējiem Ice Lake labumiem gan atsevišķā rakstā!

Pašlaik ir 11 dažādi procesoru modeļi, kas gan nesaprotamu iemeslu dēļ ir atmetuši tradicionālo nosaukumu shēmu un aizvietojuši to ar nesaprotamu savārstījumu. Nevajag ņemt piemēru no Nvidia!

Nezinātājs no malas visticamāk uzreiz neuztvers starpību starp i7 1068G7 un i71060G7, taču ir liela starpība. Vēl ļaunāk – varētu likties ka i7 1060G7 būs ātrāks nekā i5 1035G7, taču arī tā nebūs patiesība. Šī iemesla dēļ zemāk būs neliels palīgs, tajā kā atšifrēt jaunos modeļu nosaukumus.

  • i3, i5 un i7 apzīmējumi itkā visiem būtu saprotami. Tie secīgi iet no vājākā līdz jaudīgākajam procesoru līmenim. i3 nozīmē, ka saņemam 2 kodolu un 4 pavedienu čipu, kamēr i5 un i7 sērija nodrošina 4 kodolus un 8 pavedienus. Starpība starp i5 un i7 pamatā būs papildus 2 MB kešatmiņa un frekvence.
  • Nākamie cipari – 10, nozīmē ka šie ir 10 paaudzes procesori. Tiktāl viss labi.
  • Nākamais cipars (i7 1068G7, i3 1035G1) apzīmē procesora ātrumu. Lielāks cipars, ātrāks procesors.
  • Ceturtais cipars ir svarīgākais, jo tas apzīmē Y vai U sērijas čipus. Ar 0 vienmēr apzīmēs Y sēriju, kas ir 9W čips (i7 1060G7, i5 1030G4) un 5 vai 8 beigās ir U sērija, kas ir 15W un 28W čips, kas vienmēr būs ātrāks par Y sērijas analogiem un nereti arī U sērijas i5 pārspēs Y sērijas i7. Vairāk jaudas nozīmē to, ka čips spēj virstaktēties uz lielākām frekvencēm, līdz ar to palielināt savu veiktspēju.
  • Ja ir aktuāla jaunā “jaudīgā” integrētā videokarte, svarīgi ir meklēt procesorus ar G7 apzīmējumu. Šī būs ātrākā Iris Plus versija. G4 un G1 attiecīgi ir lēnākas versijas ar samazinātu “execution units” jeb EU daudzumu. G7 – 64 EU, G4 – 48 EU, G1 – 32. Šīs vienības ir analogi AMD compute units vai Nvidia Cuda Cores. Attiecīgi jo vairāk, jo labāk.

Tas vēl nav viss. Ja padziļināti skatāmies uz ceturto ciparu, saprotam, ka viss nav tik vienkārši. Katram čipam ir mainīgs jaudas daudzums – U sērijai 15-25W un Y sērijai 9-12W, kas ir pamatīga amplitūda. Tas nozīmē, ka ar labāku dzeses risinājumu, procesors spēs saņemt vairāk jaudas un virstaktēties augstāk. Iespējams sagaidīsim resno laptopu atgriešanos? Šis noteikti varētu mulsināt cilvēkus, jo dažādi termiskie risinājumu varētu nozīmēt arī pamatīgu veiktspējas starpību starp tiem pašiem čipu modeļiem. Tādēļ pirms iegādes noteikti būtu svarīgi papētīt interneta resursos to, cik labi konkrētais dators spēj tikt galā ar procesora radīto karstumu.

Slikta dzese arī nozīmētu to, ka 12W Y sērija un 15W U sērija varētu būt ļoti līdzīga veiktspējas ziņā, taču ar redzamu cenas atšķirību. Līdz ar to bez nekādiem veiktspējas testiem, varu droši apgalvot, ka tas 8, iekš i7 1068G7 būs ļoti svarīgs, jo tas ir vienīgais čips, kas spēs dot stabilus 2GHz un vairāk.

Intel apgalvo, ka vairāk kā 35 dažādi laptopi ar jaunajiem čipiem pie patērētājiem varētu nonākt jau ap Ziemassvētku laiku.