Nu pat jau ir pagājuši gandrīz 13 gadi kopš oriģinālās Gears of War relīzes, kuru starp citu izstrādāja tik ļoti aprunātā Epic Games studija. Abi ar Artūru gandrīz izskrējām kampaņai cauri vienā naktī toreizējos Lan Party no diviem cilvēkiem. Labi laiki. Tagad Coalition ir pārslēguši “robus” un tas nav vairs gluži tas pats ar gaļu un testosteronu pārpildītais darbs. Lai gan arī tā netrūkst. Gears 5 tagad ir uzlabots, jeb precīzāk modernizēts mūsdienu standartiem, taču tajā pašā laikā cenšoties saglabāt spēles pamata elementus. Vai tas ir izdevies? Lasi vai skaties tālāk!

Izstrādātājs: The Coalition
Izdevējs: Xbox Game Studios
Relīze: 2019. gada 5. septembris
Cena: €59.99 par standarta versiju

Sižets principā sākas teju uzreiz pēc Gears of War 4 beigām. Gadījumā ja piemirsām, nevajag raizēties, spēle sākumā to atgādina ar nelielu “iepriekšējā sērijā” video rullīti.

Šoreiz spēlētājam tiek uzticēta Keita Diaza, kura ir uz garīgā sabrukuma robežas pēc savas mātes nāves un jezga ap ģimenes saiknēm arī nenāk par labu. Paralēli pasaulei uzbrūk Swarm, advancētāka versija Locust armijai. Ar to principā aizsākas spēles sižets.

Coalition šoreiz liek lielu akcentu tieši uz sižetu un personāžu attīstību, noteikti daudz vairāk nekā iepriekšējās spēlēs. Tas ir patīkami, tomēr jāsaka, ka ne vienmēr izdodas.

Markus un pārējie personāži spēles veterāniem liksies tuvi. Viņi ir mūsu iemīļotie tomēr ne tuvu ideālie varoņi, jo arī viņi ir tikai cilvēki. Ar katru spēli šo trūkumu kļuva mazāk, kļūdas bija vērtīgas mācības, īpaši Markusa gadījumā. Saņemam pilnu kokteili – politisku drāmu, nepopulārus lēmumus, kas ietekmē notiekošo, tīras cilvēciskas emocijas. Tomēr ir tāda mazuma piegarša, jo liekas, ka varēja labāk. Coalition šķietami mēģināja izveidot sarežģītu sižeta līniju, taču beigās šīs lietas šķiet maznozīmīgas.

Arī ar Keitu izveidot kaut kādu emocionālu saikni neizdevās. Vismaz man. Daļēji tas varētu būt tādēļ, ka apkārt grozījās Markus, kuru zinām jau ilgus gadus, bet Keita ir atstumtā jaunpienācēja. Cepums Coalition par centienu dot mums interesantāku sižetu un personāžus. Nepārprotiet, tie nav slikti. Es pat teiktu ļoti labi, ja salīdzina ar iepriekšējām spēlēm, vienkārši uzskatu ka varēja nedaudz vairāk un labāk, taču tas jau ir mans subjektīvais viedoklis.

Visu stāstu, tiem kas vēlas, lieliski papildina arī slēptās mantas. Kuras var būt jebkas – dokumenti, suņu piekariņi utml. Katram no tiem ir savs vēstījums, kas palīdz vairāk iedziļināties notiekošajā, taču nekādā gadījumā nav obligāti atrast pilnīgi visu.

Labās ziņas ir tādas, ka sižets ne visiem būs aktuāls, jo savā būtībā Gears franšīze nekad nav izcēlusies ar īpaši dziļu sižetu, spēles stiprā puse ir geimplejā: cīņas mehānismi un daudz spēlētāju režīms.

Izmaiņas bija nepieciešamas. Coalition pārņēma grožus ar franšīzes piekto spēli un visticamāk respektējot fanus neveica īpaši daudz izmaiņu pamata spēles elementos. Spēle tika uzņemta labi un saņēmuši fanu svētību, studija pievērsās nelieliem eksperimentiem.

Gears 5 ir veidota kā daļēji atvērtas pasaules spēle. Tagad mums ir “skiff” (nav ne mazākās nojausmas kā to latviskot), kas ir visai savdabīgs transporta līdzeklis. Tas ir kā kaitbords, tikai ar ieročiem un brauc, jeb precīzāk slīd pa sniegu. Ar šo verķi varam izpētīt visai pamatīgās spēles kartes. To izmēri nepārsteigs nevienu atvērto pasauļu spēļu cienītāju, taču salīdzinot ar iepriekšējām franšīzes spēlēm – diena pret nakti. Te bišķīt pieklibo uzpariktes vadība, gribētos lai tas ir nedaudz atsaucīgāks.

Šī pieeja ļauj atpūsties starp misijām un vienkārši izpētīt Coalition fantastisko pasauli. Grafiskā ziņā spēle patiešām ir fantastiska, pat uz Xbox One S. Taču visai bieži nāksies atdurties pret sienām un kartes robežām, kas itkā būs maskētas, taču nepārprotami liks noprast – šeit spēles pasaule beidzas. Tādēļ arī saku – daļēji atvērta pasaule.

Tagad spēlētajiem ir iespēja arī veikt dažādas izvēles, un ne tikai sižetiskā ziņā. Mums ir iespēja izlemt, kā vislabāk atrisināt vienu vai otru situāciju. Piemēram, ja pretī ir bariņš Swarm mutantu, varam izvēlēties tiem pielavīties un klusām tos likvidēt, vai vienkārši ieskriet kaujas lauka vidū ar skaļiem bļāvieniem, sprādzieniem un motorzāģu rūkoņu. Itkā sīkums, taču patīkami.

Tagad par spēles stiprāko elementu – cīņa. Gears 5 ir viens no visu laiku labākajiem šūteriem, un ļoti iespējams labākais, kas tirgū pašlaik ir pieejams.

Spēle joprojām pieturas pie pamatiem – šaušana no aizsega, taču tā ir nostrādāta perfekti. Šaušana, pārlādēšana, ieroču maiņa, bēgšana uz citu aizsegu – tas viss liekas tik ļoti dabīgi un plūstoši. Ir grūti to detaļās aprakstīt, taču iepriekšējās spēlēs, tai skaitā Gears 4 bija tāda, kā neveiklības sajūta. Tagad tas viss ir pazudis, un ar pamatīgu prieku var izbaudīt pretinieku baru nopļaušanu ar savu uzticamo Lancer.

Te nav nekā lieka. Kādam cīņa var likties par vienkāršu, taču jāsaka, ka pēc garas darba dienas, vienkārši atslēgties un autopilotā brāzties cauri pretiniekiem ir sasodīti jautri un tajā pašā laikā nebūt ne viegli. Augstāki sarežģītības līmeņi spēli padara visai brutālu.

Kā papildus eksperiments ir jauns personāžs – robots Džeks. Viņš tagad aizvieto lukturīša funkciju. Tas protams nav viss, Džeka arsenāla ir daudz vērtīgu prasmju – dziedināšana, pretinieku apžilbināšana un pat ieroču pienešana. Spēles gaitā to visu varēsim uzlabot un starp citu daudz spēlētāju režīmā, kampaņā viens no spēlētājiem var būt Džeks. Tad taktikas izvēle tiek nodota pilnībā robota pilota rokās.

Viss šis kokteilis dod iespēju pieiet katrai situācijai ar savu risinājumu, kā rezultātā cīņas mehānismi iekš Gears 5 ir labāki, kā jebkad.

Tad nu par to otro stipro pusi – daudz spēlētāju režīms. Gribu uzsvērt cik ļoti novērtēju iespēju spēlēt splitscreen režīmā, līdz trīs cilvēkiem vienlaicīgi. Paldies, paldies, paldies par šo burvīgo opciju. Daudzi citi izstrādātāji, pat uz konsolēm ir aizmirsuši, ka bariņš draugu mēdz sanākt padzert kādu aliņu un paspēlēt spēles no viena dīvāna.

Tas protams nav viss – ir atsevišķi daudz spēlētāju režīmi. Kopumā tie iedalās trīs kategorijās – Horde, Escape un Versus.

Horde režīmā spēlētājs kopā ar citiem kompanjoniem tiek iemesti bāzē, kuru ir iespējams nostiprināt un uzlabot, lai cīnītos pret AI kontrolētām Swarm un Locust armijām. Kopā ir 50 līmeņi, katrs nākamais grūtāks par iepriekšējo.

Tad ir Escape, kas ir jaunievedums. Kopā ar vēl diviem spēlētājiem attopamies labirinta vidū un no tā ir jaizkļūst dzīviem un pēc iespējas ātrāk. Dzīvi sarežģī pretinieki un zaļā gāze, kurā ilgi uzturēties nevajadzētu, taču tā min uz papēžiem. Escape atšķirībā no Horde režīmā ir visai ātras spēles, taču karšu un personāžu variācija gan pieklibo.

Un tad ir Versus režīms, kas pats par sevi satur vēl vairāk spēles variācijas. Šeit atradīsim jau zināmus, gan arī pilnīgi jaunus režīmus, kā piemēram Tour of Duty, Escalation, King of the Hill, Arms Race, Guardian, Dodgeball, Team Deathmatch, Warzone un Execution. Tie ir zināmie, taču ja var ticēt Coalition vārdiem, jauni Versus režīmi tiks izlaisti drīzumā. Šis noteikti būs labs variants klasiskas FPS spēles faniem. Arī šeit vismaz pagaidām nav liela karšu variācija, taču dažādie Versus režīmi daļēji šo problēmu atrisina.

Coalition mums solīja lielāko Gears spēli, kāda jebkad ir izlaista un jāsaka, ka samelots netika. Daudz spēlētāju režīmos vien var atstāt vairākus simtus stundu.

Gears 5 noteikti ir franšīzes labākā versija, ko nācies pieredzēt un ļoti iespējams labākais aktuālais šūteris tirgū šobrīd. Pilnīgi viss no iepriekšējām spēlēm ir uzlabots, papildināts un ar vairākiem aizraujošiem jaunievedumiem. Spēles mehānismi liks asinīm riņķot.

No tehniskās puses – līmeņu ielāde ir visai palēna, taču iespējams uz PC situācija varētu būt labāka, grūti teikt, pats spēlēju uz Xbox One.

Jā, sižets varēja būt nedaudz labāks taču redzot, ko Coalition ir spējuši izdarīt ar Gears franšīzi nešaubos, ka spēles sestā daļa uzlabos arī to. Sērijas fani noteikti būs apmierināti un esmu visai pārliecināts, ka jaunie spēlētāji arī atradīs kaut ko priekš sevis.

Gears 5 ir pieejams iekš Xbox Game Pass, un ja mans apskats nav pārliecinājis Tevi iegādāties spēles pilno versiju, būtu grēks to neizmēģināt vismaz caur šo servisu.