Esam nonākuši spēļu straumēšanas laikmetā. Protams daudz un dažādi projekti ir nākuši un izdzisuši, taču šoreiz tas viss ir tā, pa nopietnam. Šobrīd viens no lielākajiem spēlētājiem, lai arī visai neveikli, taču ir prezentējis savu vīziju – Google Stadia.

Pēc Google visticamāk sekos Microsoft Project xCloud, kuru testējam šodien un tad, vismaz baumu līmenī runā, ka Amazon ar savu skatījumu arī pieslēgsies cīņai. No visiem, es savu naudiņu liktu uz Microsoft. Protams abus pārējos neesmu testējis, taču šeit ir svarīgs faktors, ko Microsoft paši jau minēja – viņiem ir saturs.

xCloud beta testā jau ir pieejamas vairāk spēles, turklāt visas bezmaksas, nekā Google Stadia pie relīzes. Svarīgs faktors ir arī Xbox Game Pass serviss, kas jau ir apstiprināts, kā daļa no xCloud.

Aplikācija

xCloud pašreizējā stadijā ir sadalīts divās daļās. Spēļu straumēšana no Microsoft datu centriem un straumēšanu no mājas konsoles. To ērti var izvēlēties no izvēlnes sākuma ekrānā.

Straumēšana no konsoles automātiski ieslēdz konsoli mūsu mājās, neatkarīgi no tā, kur atrodamies un attēlo visu, kas uz tās redzams.

Straumēšana no Microsoft serveriem uz doto brīdi atver izvēlni ar 50 spēlēm. Atliek izvēlēties sev vēlamo un palaist.

Šis ir tikai tests, taču pati aplikācija jau parāda sen zināmos Microsoft aplikāciju simptomus – tā nedaudz raustās, kā arī ne vienmēr ir atsaucīga pogu un ekrāna spiedieniem.

Straumēšana no Microsoft serveriem

Šis ir tiešais Stadia konkurents. Spēles nav vajadzīgs instalēt, tās ielādējas salīdzinoši ātri. Iespējams to ietekmē arī interneta savienojuma ātrums, taču man tas vidēji prasīja ap pusminūti.

Pieņemu, ka VPN lietošana nedaudz ietekmēja manu pieredzi lietojot 4G internetu, jo bija problēmas ar attēlu. Gan kvalitātes ziņā, gan ar savienojuma zudumu. Taču brīžos, kad savienojums bija stabils aplikācija darbojās pat ļoti ok.

xCloud piedāvā 1080p izšķirtspēju, kas variē no 30 līdz 60 kadriem sekundē, atkarībā no savienojuma. Pārsteidzoši, iekš FPS spēlēm un Tekken 7 aizkave starp darbību un pogas nospiešanu šķita minimāla. Vismaz brīžos, kad viss darbojās, kā vajag, jau minētā VPN dēļ. Forza Horizon 4 spēlēt bija grūtāk, jo reizēm sliktā signāla dēļ zaudēju pilnīgu kontroli pār auto. Tomēr arī tad bija brīži kuros viss šķita labi un mašīnu bija ciešami vadīt.

xCloud aizkavi ar Stadia varu salīdzināt tikai pēc internetā atrodamās informācijas, kas nebūtu īsti godīgi, taču šķietami, ka te aizkave ir mazāka. Tas gan nav drošs apgalvojums, jo Stadia notestēt nav izdevies un visticamāk nāksies gaidīt līdz 2020. gadam.

Straumēšana no mājas konsoles

Šī manuprāt ir izcila ideja. Kāds varbūt teiks, ka Sony to jau piedāvā kādu laiku, taču atceramies, ka mums jābūt tajā pašā tīklā, kur mūsu PS4. Microsoft piedāvā straumēt datus no konsoles atrodoties jebkur. Te gan uzreiz jāsaka, ka ar 4G ir par maz. Atkal, neizslēdzu, ka pieredzi pabojāja VPN, jo pēc interenta ātruma testiem, tas samazināja manu datu pārraidi vismaz uz pusi.

Konsolei ir jānosūta informācija uz Microsoft serveriem, kur tā nonāk telefonā un šis ceļš atkal jāveic atpakaļ. Te parādās jūtama aizkave un spēlēt spēles, kas prasa ātru reakciju īsti nesanāks. Iespējams situācija ir savādāka, ja konsole ir pieslēgta optiskajam kabelim un arī telefons atrodas ātra WiFi zonā, taču manā dzīves vietā šāda ekstra īsti nav pieejama. 🙁

Tas protams nenozīmē, ka funkcija ir nederīga. Varam ieslēgt konsoli attālināti, uzsākt spēļu lejupielādi, pārlūkot veikalu utml. Ērti.

Secinājumi

Diemžēl, neizdevās servisu pilnībā notestēt ar kvalitatīvu internetu, taču, ja izslēdzam šos traucēkļus, Microsoft būs līderis spēļu straumēšanā. Stadia ar tagadējiem diviem dučiem spēļu ir ārkārtīgi vājš piedāvājums. Microsoft neko nesaka par 4K straumēšanas iespējām, taču godīgi sakot video kvalitāte to tāpat kārtīgi nespēj attēlot. 1080p, īpaši uz maza telefona ekrāna, ir vairāk kā pietiekoši.

Iespējams tuvojoties 5G ērai atrisināsies arī mobilā interneta ātruma jautājumi. Brīdī, kad nebūs jāizmanto VPN, pieņemu ka reakcijas laiks arī samazinātos. Ar visiem traucēkļiem, spēļu atsaucība jau atstāja pamatīgu iespaidu.

Par to, kā pašiem notestēt xCloud izstāstīšu atsevišķā rakstā drīzumā!