Iespējams ir sanācis dzirdēt, ka cilvēki runā, parkos, veikalos, krogos un bāros, kā viņi devās piedzīvojumos, kādu apzagt vai kādu nosist, kaļ kādu fenomenālu plānu utt. Nesatraucaties, ir 80% iespēja, ka viņi runāja par PPRP (pen-paper-role-playing) vai TTRP (table-top-role-play) spēli Dungeons and Dragons.

Pēdējos gados Dungeons and Dragons nosaukums ir kļuvis arvien atpazīstamāks, un daudziem liekas, ka tas ir kas jauns un nebijis. Īstenībā Latvijā jau kādu laiku ir grupas, kas spēlē šo spēli un to izbauda, bet Dungeons and Dragons komūna, grupa, vai draugu loks kas ir izveidojusies ap šo spēli mēdz būt ļoti brīva un pretim nākoša, bet tai pat laikā noslēgta un noslēpumaina, bet neuztraucaties, parasti tās nav sektas, parasti..

Bet kāpēc tad cilvēki izvēlās šo spēli? Jo šī ir spēle, kur Jūs varat būt jebkas un darīt jebko, bet lai iedziļinātos, sāksim ar vienkāršāko, kas tad ir Dungoens and Dragons. 

Īsumā par spēli

Dungeons and Dragons ir galda spēle, kas ir viena no PPRP vai TTRP spēlēm. Spēlētāju ieteiktais skaits ir 2 līdz 6, laika ziņā spēle var aizņem vairākas stundas, dienas, mēneši, gadi. Jā varat iedomāties tās garās monopola partijas vairs neliekas tik garas un tas ir tāpēc, ka Dungeons and Dragons spēle beidzās, kad Jūs esat:

 • Vinnējuši
 • Zaudējuši
 • Nomirstat

Nevis beigusies partija, kā ir ierasts citās galda spēlēs.

Ja neticat man, ka spēles var ieilgt, tad nav jāmeklē ilgi. Sazinājos ar kompāniju, kas seko līdzi daudziem jocīgiem rekordiem un sasniegumiem – Guinness World Records. Kompānija bija tik dāsna, ka sniedza informāciju ko meklēju, ilgākā Dungeons and Dragons spēle. Izrādās, ka ilgākā, oficiāli piefiksētā, partija notika 1983.g. ASV kura ilga 209h no vietas, jeb 8 dienas un 17 stundas, cik man viņi atklāja, ka iespējams bija ņemt pauzes un tās drīkstēja summēt, lai paņemtu garākas pauzes. Nu lūk te mēs varam redzēt īstu apņemšanos savai grupai, piedzīvojumam un mērķim. Un tagad visi, kam liekas, ka DnD iegūst savu popularitāti tikai tagad var pārliecināties, ka šī spēle bija populāra no pirmsākumiem, bet saskaroties ar dažādiem notikumiem, tās popularitāte arī svārstījās.

Spēlētāji spēlē iedalās diezgan neparasti priekš galda spēles, jo uzbūve nedaudz atgādina kādu priekšnesumu teātrī vai kino. Spēlē ir viens spēlētājs, kas spēlēs viens neskatoties uz kopēju spēlētāju skaitu spēlē – vienmēr būs tikai viens Dungeon Master, DM, jeb Kapeņu Pavēlnieks. Nu sakiet, vai Jūs negribētu tāds būt, varat iedomāties – Ielieciet savu vārdu te- Kapeņu Pavēlnieks. Bet kā teica mums labi zināms tēls.

Ar lielu varu ir jāuzņemas arī liela atbildība!

Uncle Ben

Dungeons and Dragons nav nekāds izņēmums. Dungeons un Dragons ietveros atbildība ir visi pārējie spēlētāji, kas izveido, izvēlas, vai paņem tēlus ar ko viņi ierodas uz Dungeon Mastera spēli.

Jā ļoti bieži spēlētājiem ir 100% brīvība izvēlēties ar ko viņi grib spēlēt, gribi mazu, apaļīgu rūķa barbaru, kas dzied, lūdzu met viņam status un sākam spēlēt! Bet šo brīvību nosaka Dungeon Masters, kā arī pilnīgi visu, kas un kā tiek darīts konkrētajā spēlē un iespējams pasaulē. 

Varu iepriecināt Hard Core spēļu spēlētājus, kur nav pieejamas konkrētas informācijas kā izpildīt uzdevumus, atminēt mīklas vai tik ārā no situācijas X. Šī spēle ļauj izveidot unikālus tēlus un notikumus, un pat ja mēs pieļaujam, ka tiek izvēlēti tēli no noteiktiem variantiem, un tiek paņemts sagatavots piedzīvojums, tad spēles iznākumi var būt pilnīgi dažādi, pat ja spēlē tieši tie paši cilvēki.

Kā jau minēju DM ir tas, kas spēles piedzīvojumu, paņem sagatavotu vai izveido visu, vai daļu pats. Tas nozīmē, ka spēlētājs spēlē 1 tēlu, bet pārējos 1001 tēlus, dievus un notikumus vada un risina DM. Viņš ir augstāks par dieviem, varenāks par stiprāko varoni, bet nepiedalās nekur personīgi, jo viņš ir stāstnieks un noteikumu ievērotājs, bet galvenais ir lai VISIEM ir jautri pie galda, pie kura spēlējat, vai uz grīdas. Labs piemērs varētu būt no X-Man the Watcher. 

Spēles izmaksas

Izmaksu ziņā Dungeons and Dragons ir viena no spēlēm, kas paņem divas latiņas: lētākā spēle un dārgākā, kā tas ir iespējams, nelielu virspusēju ieskatu sagatavoju zemāk:

Agrāk:

Agrāk spēlei bija nepieciešami:

 •  Noteikumu grāmatas,
 • Papīra lapa, 
 • Zīmulis,
 • Unikālu kauliņu kompleksts. Komplekts sastāv no  7 kauliņiem, 6 dažādiem kur galvenais ir 20 šķāutņu kauliņš, kas noteiks lielakos lēmumus spēles laikā, katram spēlētājam, kā arī momentos, kad ir kādas nesaprašanās.

Kopējās izmaksas varēja būt ap 20Eur

Tagad kā Agrāk:

Ja vēlaties piedzīvot tos laikus, neieteiktu, jo cena uz oriģinālajām grāmatām ir astronomiska 10 000+Eur, kā arī kauliņi ir ekskluzīvi un grūti atrodami.

Tagad Lētākā:

Varu iepriecināt, tagad Jums ir jāatrod tikai spēlētāji, bet lai cik jocīgi, grūtākais ir atrast vadītāju, jeb Dungeon Master.

Cena aptuveni 0.30Eur

Tagad Pilnvērtīgi:

Bet ar laiku gribās ekstras, kas padara spēli dziļāku un daudz interesantāku un interaktīvu. Es nepieskaršos Cosplay iespējām spēlē un dažādām dekorācijām spēles vietām, kas piešķir noteiktu atmosfēru. Runāsim tikai par lietām, kas ietekmē pašu spēlēšanu un tās mehāniku.

 • Kauliņi… Vienmēr sākas ar to, ka Jums vajag vienu komplektu. 7Eur

Bet tad Jums vajag komplektu, kas piestāv tam tēlam, tam zobenam, tai maģijai. Jā, Jūs domājat, ka tas nebūšu es, ka pārējie cilvēki nemāk savadīties. Es būšu atklāts, visi salūst kauliņu priekšā, tas ir tikai laika jautājums!

 • Grāmatas: Minimums 3 Visas grāmatas var izmaksāt ap 120-160Eur
  • Dungeon Master Guide, jeb DMG
  • Player Hand Book, jeb PHB
  • Monster Manual, jeb MM
 • Protams ir vieglāk izsekot stratēģiskai cīņai kurā piedalās vairāki personāži, ja ir laukums uz kura to visu attēlot un pārvietot. Šeit cenas sākas no 25Eur un ļoti strauji aug mainoties kvalitātei, veidam un izmēriem. Un atkal, sākumā tas nav vajadzīgs, bet ļoti ātri, tas padara spēli tik daudz reizes vieglāku.
 • Katram spēlētājam ir tēls un kā to labāk attēlot kā ar mazu, skaistu un detalizētu 26mm figūriņu.

Figūriņu cenas sākas no 3Eur. Un protams grūti ir atrast tieši savu figūriņu, tāpēc ir daudz firmas, kas taisa uz privātu pasūtījumu figūriņas tieši tādu kā vēlaties, protams, tas izmaksās lielākas, ap 30Eur. Vēl varu pieminēt, ka figūriņu cenā netiek ieskaitīta krāsošana, ko 99% nākas darīt pašam un ir skaists hobijs.

Ja vēlaties sākt ar parocīgu uzskates materiālu, grāmatu formā, viegli pārskatāmu lauku un mini figūrām, kas atvieglos daudz ķildas un pārpratumus. Un protams kauliņi…

Tad kopējā summa varētu sasniegt 200Eur, ļoti ātri.

Pēdējais vārds

Bet ja kāds man prasītu vai DnD ir viņam.. Es teiktu jā! Te pat nav nekādu šaubu un varbūtību, jo DnD tu vari visu un vari spēlēt kā jebkas. Ir pieejami ļoti daudz cilvēku kuriem, var vienkārši pajautāt, kas tu vēlies būt, un viņi pielasīs pēc iespējas tuvāk tam ko tu aprakstīji. Bet spēle ir plaša un katrs tajā atrod ko tādu, kas viņu piesaista un motivē turpināt un ieguldīt gan laiku, gan līdzekļus šajā spēlē. Dodaties uz, vai izveidojot partijas, kādas Jums patiks, spēlējat ar cilvēkiem, kas domā līdzīgi un var saprast viens otru, jo pat uz vienu spēles veidu cilvēku viedokļi var atšķirties, kas padara spēli interesantu, bet visiem ir jābūt skaidram, kāda tipa spēle tā būs. Vienmēr jāatceras, ka šī spēle ir domāta, lai savestu kopā draugus un ģimeni, un tas nozīmē, lai visi atpūšas un visiem ir Jautri un visi var izbaudīt spēli. Brīdinu, šī spēle var būt vardarbīga, erotiska, komēdija, fantāzija, realitāte, politika un var satracināt, saraudināt un likt kārtīgi iesvīst, bet tas viss tikai tāpēc, lai būtu jautri un iegūtu emocijas, atmosfērā kuru paši esat radījuši.

Ja man prasītu ātri pateikt, kas ir Dungeons un Dragons, es teiktu, atnāc uz manu partiju un es tev parādīšu, jo katram tas ir kaut kas cits.

Citiem tā ir atpūta vai izlādes moments, citiem tā ir meditācija vai ārstēšanās, tāpēc nekad nav tik labi kā tagad, lai sāktu spēlēt.

Droši uzdodiet jautājumus, ar lielāko prieku atbildēšu uz tiem! Lai kauliņi stāv jūsu labā! Toms