Pirmā asociācija dzirdot par šo spēli protams būs Blair Witch Project. Zema budžeta filma, kas īstenībā ir pārsteidzoši laba. Otro filmu visi vērtē slikti, tomēr redzēju tās vēl kā bērns un negulētās naktis ir labas?! atmiņas.

Skatoties E3 prezentāciju, treileris mani ieinteresēja, tomēr ne tik ļoti, lai spēli uzliktu uz sava radara. Iemesls tam vienkāršs – spēles un filmas labi kopā nestrādā. Viss kam oriģinālsaturs nāk no grāmatām ir cits stāsts.

Jau minētā filma par spīti visam pamanījās savākt kulta sekošanu, kā rezultātā tapa vēl divas filmas, grāmatas un spēles. Jā Blair Witch nav vienīgā spēle šajā franšīzē, tomēr teju viss, kas tikai veidots pēc pirmās filmas nespēja īsti atdarināt to, ko filma paveica tik labi – iebiedēt skatītāju / lasītāju / spēlētāju ar lietām, ko mēs patiesībā neredzam. Vai Bloober Team, kurus zinām pateicoties lieliskajai Layers of Fear, tas beidzot izdosies? To mēs šodien noskaidrosim.

Izstrādātājs:  Bloober Games
Izdevējs: Lionsgate Games
Relīze: 2019. gada 30. augusts
Cena: €29.99

Pieredzējušas rokas

Bloober Games ir labi zināmi ar saviem pirmās personas šausmu stāstiem un ja nekas cits, tad šī pieredze var nākt tikai par labu Blair Witch franšīzei. Un godīgi sakot, viņiem pat tas izdodas. Nu gandrīz. Stāsts sākas ar daudzsološu brīdi, kurā es tieku ierauts mistērijā par raganu un ātri vien tas pārvēršas pamatīgā psiholoģiskā trillerī, kas ne vienmēr strādā labi, taču jebkurā gadījumā sniedz lielisku horror pieredzi.

Sižets aizsākas 1996 gadā, kad Hetere, Maiks un Džošs ir sen pazuduši bez vēsts Black Hills mežos bez pēdām, atstājot protams vien ierakstus, kas vēsti par viņu nāvi. Vietējie baidās doties uz mežu. Nav prāta darbs. Tomēr galvenajam varonim Elisam nav izvēles. Viņš vēlas glābt puiku, kas ir pazudis meža biezoknī.

Elisa pagātne ir galvenais akcents notikumiem mežā. Cilvēks ar psiholoģisku traumu, kurai sekoja vēl viena nonāk tumšā mežā, lai tiktu pie trešās. Un te spēlētāji sadalīsies divās daļās. Vieni gribēs oriģinālo materiālu, par pilsētu, par mežu, par leģendu. Tomēr tā nebūs. Otri vienkārši būs mierā, ka tiek izpētīta mūsu galvenā varoņa pagātnes dzīves notikumi ar nelielu šķipsnu meža mistērijas.

Es personīgi vairāk ierindojos pie tiem pirmajiem, taču neredzu iemeslu, kādēļ nevarēja izdarīt abus. Spēlē jau ir forša priekšmetu un suvenīru savākšanas sistēma ar maziem vēstījumiem. To varēja paplašināt ar nedaudz vairāk informācijas par meža vēsturi un varbūt kādus mājienus filmas virzienā.

Tas protams nenozīmē, ka Elisa stāsts nav labs. Gluži pretēji, izdzīvoju to ar lielu interesi. Laiks armijā ir atstājis garīgas sekas, un pati Blēras Ragana to lieliski izmanto, ieslogot savu upuri pasaulē, kas regulāri atgādina par pieļautām kļūdām un neļauj izbēgt. Rezultātā spēles laikā redzam ne tikai mežu, bet to, kā tas pārvēršas paverot tiešām iespaidīgus skatus. Piemēram aina, kad tas kļūst par kara lauku, apkārt sprāgstot lādiņiem un mīnām, no muguras lidojam lodēm. Tas rada patīkamu ainavas maiņu. Cik nu patīkamas tās var būt.

Jaunā paaudze varētu nesaprast

Lai izpētītu pašu mežu, mums ir aizvēsturiski instrumenti, lukturis un mūsu uzticamais kompanjons Bullet, vācu aitu suns.

Citas šaumsu spēles visai reti atstāj spēlētāju pilnīgā tumsā. Šī nav tā reize. Blair Witch to dara bieži un sasodīti labi. Zūd jebkāda virziena sajūta un šausmas ir visai pamatīgas. Tā ka brīžiem pat paliek visai neomulīgi. Apņem pilnīga bezpalīdzības sajūta.

Spēle lieliski spēlējas ar atmosfēriskām skaņām un mūziku. Domājiet par to kā Life is Strange muzikālie gabali, tikai šeit pastāv iespēja pielikt bikses. Bieži apkārt nav nekādu draudu, taču šī skaņas, mūzikas un grafisko elementu kombinācija liek salēkties no ēnām vien. Pēdējo reizi, ko tādu piedzīvoju spēlējot Silent Hill 2.

Tomēr tas viss jūk un brūk tieši brīžos, kad parādās monstri. Rodas sajūta, ka te izstrādātāji ir iespaidojušies no Alan Wake. Cīņas gaitā būs nepieciešams gan lukturis, gan mūsu uzticamais četrkājainais draugs. Šos briesmoņus tā īsti pārvietojamies redzēt nevar, tādēļ nākas paļauties uz suni, kas rāda un rej virzienā no kura tie nāks, un mēs vienkārši spīdinām gaismu. Atkārtojam to pāris reizes un esam drošībā.

Dogo ir svarīgs

Pats suns ir visai labs. Varam viņu komandēt, lai meklē lietas, paliek uz vietas un tamlīdzīgi. Varam arī pakasīt viņam punci, kas ir ārkārtīgi svarīgi! Visai foršs mehānisms, izņemot pašu izvēlni. Grūti komentēt par PC versiju, jo spēlēju uz Xbox One, bet apļveida izvēlne pati par sevi ir cīņa, īpaši kad sirds teju vai pa muti lec ārā, pēc vairākām ārkārtīgi biedējošu ainu sekvencēm. Suns reizēm arī iesprūst, kas pamatīgi bojā šo dzīvās un baisās pasaules ilūziju.

Elisam bez gaismas ir vairāki citi gadžeti. Ikoniski filmai, mums ir video kamera, tikai šeit tā spēj manipulēt realitāti. Mežā atradīsim izmētātas kasetes, kas satur dažādus video ierakstus ar mājieniem, kas tad īsti ir noticis ar puisēnu. Tās kalpo arī mīklu risināšanai, piemēram apturot video konkrētā brīdī, izmainās tā pati vieta dabā.

Liels cepums par rūpīgi nostrādāto telefonu. Tajā ir visas tā laika telefona funkcijas un bija pamatīgs nostaļģijas trips uz Nokia 3310 laikiem. Telefonu varam izmantot, lai veiktu zvanus un nokaitinātu picas piegādātāju, brīžos kad vispār ir zona protams. Tajā arī ir iebūvētas spēles, kā piemērām čūska! Fantastiski. Tagad arī jaunā paaudze zinās, kā bija lietot podziņ-telefonus. Ok, telefons uz mani atstāja lielāku iespaidu nekā iespējams vajadzētu. Ejam tālāk.

Kopumā šīs situācijas un risinājumi ir interesanti un reizēm pat liek pamatīgi palauzīt galvu. Ilgi nevarēju saprast, kā pacelt nokritušu koku, kamēr aptvēru, ka izmantoju nepareizo kaseti. Kameras izmantošanā ir vairākas atsauces uz 2016 gada filmu. Tā nebija labākā, tomēr šo to izdarīja pareizi.

Vērtējums

Spēle nav perfekta. Ir gļuki, vadība ne vienmēr liekas intuitīva un cīņas elementi pieklibo. Tomēr atmosfēra spēlē ir izcila un tas manuprāt ir svarīgākais šāda veida šausmu spēlēm. Tā paliek uzticīga oriģinālajam materiālam un tajā pašā laikā piedāvā jaunu virzienu. Kopā stāsts aizņems ap 6 stundām, taču beigām ir vairākas variācijas un kamēr man blakus ir uzticamais suns, es labprāt šajā mežā vēlreiz atgrieztos.