Vai atceraties laikus, kad internets bija pilns ar spēlītēm, kas tika viedotas izmantojot Flash? Šī gada beigas nozīmēs ar Flash ēras norietu, jo visi lielākie pārlūki pēc 2020. gada 31. decembra pārstās to atbalstīt. Par laimi mūsu bērnības atmiņas tiks saglabātas jaunā projektā zem nosaukuma Flashpoint, kas dos mājvietu vairāk nekā 36 000 Flash spēļu.

Jau 2017. gadā Adobe izziņoja, ka pārtrauks Flash atbalstu 2020. gada beigās. Uzņēmums ir rūpīgi strādājis kopā ar tādiem tehnoloģiju milžiem, kā Facebook, Google, Apple un Microsoft, lai nodrošinātu pēc iespējas veiksmīgāku pāreju no Flash uz HTML5, taču nevisas spēles un aplikācijas pāries uz jauno kodu. Ņemot vērā, ka ir palicis mazāk par gadu, vairums arī to nepaspēs.

Daļu no video spēļu vēstures nāk glābt Flashpoint. Tas ir atvērts projekts, kas ļauj lietotajiem lejuplādēt un spēlēt Flash spēles, arī pēc šī gada 31. decembra. Pilnais spēļu saraksts ir atrodams šeit, kā arī lietotāji var ieteikt savas iecienītākās Flash spēles, ja tās nav atrodamas sarakstā. Ir iespējams lejuplādēt arī visu kolekciju uzreiz, taču jārēķinās, ka tas aizņems ap 290 GB. Ir pieejama ari mazāka versija, kas automātiski lejuplādē tikai tās spēles, kuras dotajā brīdī spēlē.

Cilvēki aiz projekta saka, ka autortiesību pārkāpuma gadījumā, spēles no servisa tiks izņemtas, taču par laimi šobrīd tas bieži nenotiek.

Kādam Flash spēles varbūt liksies muļķīgas, taču vismaz manā atmiņā aizvien ir pamatīgi iesēdies laiks, kad skolas informātikas kabinetā tās tika dzenātas visai bieži, no tādām lapām, kā Miniclip.com. Iemesls tam gluži vienkāršs – skolas datorus CS 1.6 spēlēt nebija atļauts.

Tad vēl paliek vienkāršs fakts – šīs spēles tomēr ir daļa no video spēļu vēstures, un man kā video spēļu entuziastam liekas visai svarīgi censties šo vēsturi un kultūru saglabāt. Liela daļa no šīm mazajām spēlītēm bija pirmie projekti dažādiem izstrādātājiem. Tajās arī ir meklējamas indie žanra saknes.