Vai ir kaut kas šausminošāks par nejaušu un neatgriezenisku svarīgu failu dzēšanu? Darba dokumenti, dārgi fotoattēli no brīvdienām, gadiem vec spēle saglabāšanās fails – datu zaudēšana var būt graujoša. Par laimi tam reti ir jābūt patiesi permanentam notikumam, pateicoties tādām programmām kā Microsoft jaunais Windows failu atkopšanas rīks.

Šis ir jauns Microsoft veikala papildinājums. Tas darbojas tāpat kā citas Datu atjaunošanas programmas, jo tas skenē Jūsu diska izdzēstos failus un mēģina tos atjaunot. Varat arī to novirzīt, lai analizēt kādu ārēju atmiņas disku. Atšķirībā no citiem rīkiem, Jums nav jāmeklē to kādā šaubīgā mājaslapā vai jāmaksā sālita summa par premium versiju.

Failu atjaunotās programmas nekādā ziņā nav jaunums, taču šī ir pirmā, kuru Microsoft ir izveidojis operētājsistēmai Windows 10. Iepriekš vienīgais risinājums bija kādas trešās puses programmas instalēšana, piemēram, CCleaner Recuva.

Joprojām ir izdevīgi izmantot trešās puses programmas, jo lielāko daļu no tiem ir vieglāk izmantot pateicoties grafiskajam interfeisam (GUI). Diemžēl Windows File Recovery ir komandrindas rīks, tāpēc tas ir mazliet mazāk lietotājam draudzīgs. Tomēr dažreiz pastāv ierobežojumi trešo pušu failu atjaunosanas programmatūras bezmaksas versiju izmantošanai, piemēram, atjaunojamo failu izmēra ierobežojumi.

Microsoft rīkam ir trīs režīmi: “Default”, “Segment” un ”Signature”. Lai atgūtu nesen izdzēstos failus, Microsoft iesaka palaist programmu “Default” režīmā. Ja faili bija izdzēsti labu laiku atpakal, disks ir bojāts vai faili jatgūst pēc diska formatēšanas (Jā tas arī ir iespējams), Microsoft saka, ka vispirms jāizmēģina “Default” režīms, pēc tam “Segment” režīms. Visbeidzot, Microsoft iesaka izmantot “Signature” režīmu diskos ar FAT, exFAT vai ReFS failu sistēmām (parasti tie ir USB un SD kartes).

Šķiet, ka tā ir beta versija. Versijas numurs ir 0.0.11761.0, tāpēc es saku ka tā ir beta versijā (kaut arī nekur oficiāli tas nav teikts). Tā strādās arī tikai tad, ja esat ieinstalējuši 2020. gada maija atjauninājumu.

Viena lieta, kas jāpatur prātā, ir tāda, ka labāk ir instalēt šāda veida programmas, pirms jums tās faktiski ir vajadzīgas. Katra programma, ko instalējat diskā pēc nejaušas faila izdzēšanas, samazina iespēju to atjaunot, jo dati var tikt neatgriezeniski pārrakstīti. Tāpēc arī Microsoft rīks pieprasa, lai, darbinot programmu, būtu jāizvēlas dažādi avota un mērķa diskus.

Pavaddokuments par programmu un kā to lietot ir pieejams šeit.