Lasot virsrakstu noteikti pavīd jautājums – Porsche? Jā, kā izrādās autoražotājām ir vēl viens atsevišķs uzņēmums Studio F.A. Porsche, kas nodarbojas ar produktu dizainu. Tas nozīmē ka monitoram ir interesants un savdabīgs dizains, bet vai praktisks? Ekrāns ir orientēts uz profesionāļiem, kam svarīga ir krāsu precizitāte. Tas aprīkots ar 4K ekrānu, IPS paneli un HDR atbalstu, kas protams nes arī palielu cenas birku – Latvijā vidēji ap 850 līdz 900 eiro. Mums gan interesē vai profesionālis varēs arī veiksmīgi padzenāt spēlītes! To visu arī mēģināsim noskaidrot.

Galvenās iezīmes

  • 4K IPS panelis
  • DisplayHDR 600 sertifikācija
  • Unikāls dizains

Dizains un uzbūve

Studio F.A. Porsche zīmogs uzreiz nozīmē, ka produkts vizuāli izcelsies un U32U1 pavisam noteikti izceļas. Te gan jāsaka, ka šis dizains pavisam noteikti neuzrunās katru, jo tas pietiekoši atšķiras no ierastā. Tā kāja ir visai gara ar trīs atzarojumiem līdzsvaram. No priekšas kājas cilindri ļoti acīs nekrīt un rada minimālisma sajūtu. Pieņemu ka domas par dizainu varētu dalīties skatoties no sāniem, jo tas nedaudz atgādina bāra krēslu. Svarīgākais gan ir tas, ka cilindri ir visai mazi izmēros, neaizņem daudz vietas kā rezultātā galds ir brīvāks gan perifērijai, gan kabeļiem. Runājot par pēdējiem gribētos vietu kabeļu menedžēšanai, kas parasti ir ierasta AOC monitoru sastāvdaļa, bet šoreiz izpalika. Es gan uzskatu ka noteikti bija iespējams izveidot kādu risi aizmugurējā kājā, padarot to nedaudz resnāku. To atvieglotu arī fakts, ka vadi nāk ārā no savdabīgā paneļa pie kura tad ir piestiprināts ekrāns. Šis tomēr ir dārgā gala ekrāns un ja strādā ar klientiem, pieņemu ka gribētos galdu uzturēt kārtībā. Var jau būt ka tas vienkārši mans pedantisms.

Ekrāna apmales ir vēl viena atkāpe no ierastā AOC dizaina – visas četras šoreiz ir ļoti plānas, kas nozīmē ka vairāki šie monitori viens otram blakus izskatīsies labi, neatkarīgi portreta vai ainavas režīmā. Pieņemu, ka tas atkal ir pateicoties mazajam panelim aizmugurē, kurā tad pamatā arī ir visa tehnika. Šī dizaina daļa mani ļoti uzrunā un personīgi man ir kas jauns. Kopumā vizuāli tas, manuprāt, izskatās ļoti labi un vienaldzīgu atstās vien reto, bet ņemot vērā cenu es neko citu arī negaidu.

Te gan gribas norādīt uz paša ekrāna izturību – ja kāja un aizmugurējais panelis šķiet stingri, tad ekrāns spēj jūtami locīties, kas liek nedaudz šaubīties par uzbūves kvalitāti. Atkarībā no darbības sfēras var nākties bieži mainīt tā orientāciju no ainavas uz portretu un otrādi. Testēšanas laikā gan nekādas problēmas neradās, bet viela pārdomām.

Runājot par ekrāna grozīšanu – kustības brīvības te ir daudz. Bez jau minētajiem režīmiem, ekrāna augstumu ir iespējams regulēt 120 mm garumā, 22 grādu vertikālais leņķis un 80 grādi horizontālais. Tas ir arī saderīgs ar VESA 100mm standartu.

Aizmugurējā panelī atradīsim divas HDMI pieslēgvietas, bet tikai viena no tām atbalsta 2.0 protokolu, kā arī DisplayPort 1.4. Papildus ir USB 3.2 porti kā arī USB-C, kas var kalpot kā ekrāna pieslēgvieta. Piekļūšana tiem gan ir visai neērta, jo tam vertikālo leņķi mainīt nevar, tādēļ visu, kas slēdzams vajadzētu pieslēgt pirms ekrānu novietot tam paredzētajā vietā.

Kas attiecas uz pašu paneli, tas ir IPS ar 4K izšķirtspēju un 60Hz atsvaidzes laiku. 60Hz pamatā ir pietiekoši, bet personīgi man prasītos vismaz 120, jo ir grūtāk strādāt ar video materiāliem, kas ir safilmēti ar 120 kadriem sekundē. Ekrāns izmērs ir 32 collas, kas nodrošina 138 ppi (pikseļi uz collu). Tas nav izcili, bet nepavisam nav arī slikti. Ja ir vēlme pēc asāka attēla, tad vajadzētu skatīties 27 collu virzienā.

OSD

OSD funkcionalitāte šoreiz ir apbrīnojami limitēta, kas atkal ir neraksturīgi AOC monitoriem. Atradīsi pašu kritiskāko attēla koriģēšanai, lai gan ir arī HDR profils spēlēm. Es gan nerekomendēju to izmantot, jo liela daļa spēļu piedāvā iebūvētus HDR uzstādījumus.

Ir iespējams regulēt spilgtumu, kontrastu, pārslēgties starp HDR profiliem kā arī izvēlēties ekrāna toņus un gammu. Manām acīm reālajām krāsām vistuvāk likās sRGB. Tas pamatīgi atviegloja video apstrādi ar flat profila video failiem.

Viens mīnuss uz ko vēlos norādīt ir tas, ka OSD panelis nereaģē uz ekrāna orientāciju. Ja novietosi to portreta režīmā, OSD izvēlne aizvien būs ainavas režīmā, kas ļoti, ļoti apgrūtina navigāciju caur to, tādēļ šīs ir lietas, kas jānoregulē pirms mainīt orientāciju.

Veiktspēja

Vienā teikumā – kā satura veidotājam, kas strādā ar video un attēliem, man gribētos nedaudz vairāk par šādu summu. Jau minētie 60Hz ir ok bilžu apstrādei taču video montāžai noteikti gribētos vairāk. Pēc AOC specifikācijām panelis nosedz 100% sRGB spektru un 98% DCI-P3 spektru, kas ir paredzēts HDR saturam. Šīs ir oficiālās specifikācijas un pārbaudīt to patiesumu diemžēl iespēju nav.

Ekrānam ir HDR600 sertifikācija, taču es laikam esmu nedaudz izlaists, pēc iepriekšējā ekrāna apskata, kas atbalstīja HDR10, jo te HDR saturs saņem ļoti nenozīmīgus uzlabojumus. Vēl viena specifikācija, kurā gribētos uzlabojumus ir kontrasta attiecība, kas šoreiz ir 1000:1. Andris jau šeit minēja, ka kontrasts ir viena no svarīgākajām specifikācijām attēla kvalitātei. Šāda attiecība nav slikta – krāsas ir pietiekoši spilgtas, bet par prasīto summu noteikti gribētos vairāk. Te gan uzreiz gribu piebilst tieši krāsu un kontrasta ziņā, šis ir labākais panelis video montāžai, kas man ir pieejams pašlaik uz vietas. Ir skaidri jūtama atšķirība starp manu ikdienas VA paneli un profesionāļiem orientētu IPS. Tomēr nepamet sajūta, ka te cenas birka nedaudz par augstu tieši dizaina un nevis veiktspējas dēļ.

Un tagad atbilde uz sākotnējo jautājumu – ja esi satura veidotājs, bet nedēļas nogalē vēlies uzspēlēt pēdējo CDPR labo spēli – vai tas ir iespējams? Pavisam noteikti. Vizuāli spēles, īpaši tās, kas atbalsta HDR saturu izskatās satriecoši. Tikai nevajadzētu rēķināties ar labu pieredzi e-sporta spēles, jo ekrānam ir 5ms pikseļu aizkave.

Vērtējums

Man kā satura veidotājam hobija līmenī jāsaka, ka ir grūti rekomendēt šo paneli par pašreizējo summu. Ja pameklēt interneta plašumos, ir pieejami IPS paneļi ar gandrīz identiskām specifikācijām, tikai tie ir nedaudz augstākā līmenī nekā AOC U32U1. Te šķiet uzcenojums rodas dēļ paša dizaina, kas viennozīmīgi izceļas, taču es noteikti dotu priekšroku vizuāli vienkāršākam panelim, bet ar vismaz 120 Hz vai lielāku kontrastu. Ja šis būtu auto, Porsche būtu tikai nosaukumā, bet zem pārsega atrastu vien V6 dzinēju, kas dažiem ir pietiekami, bet ne jau tāpēc tu pērc Porsche.