Šī ir viena no interesantākajām iekārtām, kas pēdējā laikā pie manis ir nonākusi. Arī AOC ir meties super-utrawide ekrānu tirgū, lai pieteiktu konkurenci Samsung G9 Odyssey. Kurš ir labāks? Nemāku teikt, pēdējo lietojis neesmu, taču salīdzinot cenas AOC piedāvā ļoti daudz, bet lētāk. Latvijas tirgū tas maksā vidēji no 1000 līdz 1300 eiro. Šādam formātam ir daudz plusu, tomēr ir arī pāris mīnusi. Par visu detalizēti lasi tālāk.

Galvenās iezīmes

  • 49 collas
  • 32:9 malu attiecība
  • 5120×1440 pikseļu izšķirtspēja
  • 120Hz atsvaidzes laiks

Dizains un uzbūve

Vizuāli tas izskatās fantastiski un vienaldzīgo šeit nebūs. Uzreiz redzamas klasiskās AOC dizaina iezīmes ar šaurajām apmalēm, kas kā vienmēr, ieslēdzot monitoru kļūst nedaudz resnākas. Ekrānam ir 1800mm rādiusa izliekums un diagonālē tas ir mērāms 49 collās. Te uzreiz ir jāmin viena īpatnība – attēls pašās malās mēdz pazust. Līdzīgu problēmu es jau novēroju ar Philips 499P9H monitoru. Neesmu speciālists un nemāku teikt cik viegli vai attiecīgi grūti šāda problēma risinās rūpnīcā, taču vismaz uz doto brīdi šī īpatnība ir jāņem vērā. Īpaši izteikti to var pamanīt ja daudz strādā ar Excel tipa dokumentiem. Protams pasēžoties tālāk no ekrāna šī īpatnība pazūd, bet tad ir nepieciešamas ērgļa acis, lai salasītu tekstu uz 5120×1440 pikseļu izšķirtspējas.

Apakšējā mala ir nedaudz biezāka un to rotā sarkans, bet ne pārāk uzkrītošs Agon logo. Labajā pusē ir infrasarkanais uztvērējs, jo komplekta nāk tālvadības pults, kas ir lielisks papildinājums un pamatīgi atvieglo dzīvi, kā arī OSD pārvaldīšanas pogas. Starp citu – baterijas ir iekļautas.

Kāja ir visai pamatīga un smaga, kas ir saprotams, taču tiem kam tā traucē monitors atbalsta VESA 400 standartu, lai varētu to piestiprināt pie statīviem un kronšteiniem. Kājā ir izveidots caurums, caur kuru var izlaist visus vadus, kas protams palīdz darba virsmu uzturēt kārtībā. Ne manējo protams, bet noteikti būs cilvēki, kas to izmantos prasmīgāk. Šoreiz gan AOC ir gājuši soli tālāk un iekļāvuši divus kabeļu menedžēšanas plastmasas verķīšus?! kurus var ērti pielīmēt jebkur un novadīt vadus caur tiem.

Šī milža salikšana nav viegls uzdevums un visticamāk prasīs divus cilvēkus, tomēr man izdevās to paveikt vienam. Pavisam noteikti ieteiktu sekot līdzi instrukcijām uz kastes, jo tās atvieglo dzīvi.

Ekrāna aizmugurē atradīsim divas HDMI 2.1 un divas DisplayPort 1.4 pieslēgvietas. Jā daudz, bet tam ir labs iemesls un tās visas ir iespējams visai kreatīvi izmantot, bet par to vēlāk. Vēl atradīsim trīs USB 3.0 pieslēgvietas, viena no tām ar FastCharge opciju, kā arī USB Type-C, kuru arī var izmantot kā portu attēla atveidošanai.

OSD

Uzstādījumus pateicoties iekļautajai pultij pārvaldīt ir viegli, ko nevar teikt par pogām monitora apakšā. Tās lietot neiesaku, pults ir daudz ērtāka.

Pie Game Settings atradīsim ļoti daudz noderīgu funkciju, kā piemēram FPS skaitītāju, overdrive, ēnu kontroli. Es pieņemu ka te bija jābūt arī virtuālajam tēmeklim, kas uzliek lielu sarkanu punktu ekrāna vidū, kas savukārt palīdz FPS spēlēs tēmēt ar ieroci, kam nav tēmekļa (snaiperu šautenes utml.), bet neatradu kur to ieslēgt, lai arī tas nejauši parādījās ekrāna vidū pats no sevis. Rezultātā arī nevarēju atrast kur to izslēgt un nācās restartēt monitoru.

Pie Luminance atradīsim ierastos spilgtuma un gammas uzstādījumus, kā arī ieprogrammētus profilus. Es ieteiktu pieturēties pie Standard, jo manām acīm tas likās tīkamākais.

Pats par sevi monitors uzreiz nāk kalibrēts un visai precīzs. Principā neaiztiekot neko no šiem uzstādījumiem iegūsim labu pieredzi, taču prasīgākiem lietotājiem noteikti ir iespēja situāciju vēl nedaudz uzlabot iekš Color Setup. Ekrāns arī atbalsta HDR un no opcijām ieteiktu DisplayHDR, jo tajā ir augstākā kontrasta un spilgtuma attiecība.

Veiktspēja

Svarīgākais protams ir jautājums – kā tad īsti ir spēlēt spēles uz šāda monitora. Nu par spīti tam, ka esam 2021, ne visas spēles atbalsta šādu attiecību. Ir spēles kas strādā izcili, ir spēles kas strādā daļēji, ir spēles kurās nākas meklēt risinājumus, lai tām liktu strādāt un ir spēles kuras nestrādā pavisam, kas gan ir vecākas.

Piemēram iekš Forza Motorsports 7 spēles izvēlnes būs ar melnām malām, taču pati spēle izskatīsies izcili. Dirt 5 savukārt pilnībā atbalsta šādu formātu, bez jebkādiem artefaktiem. Ar to es domāju izstieptas malas ekrāna sānos, kā piemēram iekš World of Warcraft, kas tehniski atbalsta šādu formātu, taču man izraisīja vieglu reiboni, kā rezultātā es spēli pārliku uz 2560×1440, atstājot sānus brīvus dažādām aplikācijām.

Heroes of the Storm pilnībā atbalsta šādu izšķirtspēju, taču iekš spēles to uzlikt nevar. Katru reizi kad palaid spēli nākas rediģēt spēles failus manuāli ievadot 5120×1440. Iespējams šāda opcija spēle nav, jo to varētu uzskatīt par krāpšanos. Šāda ekrāna attiecība ļauj redzēt daudz vairāk.

Viens mīnuss noteikti ir tas, ka grūti aptvert visu bildi. Nākas grozīt galvu un pielāgot peles kursora ātrumu, lai ātri noreaģētu uz situāciju. Kakls noteikti arī nebūs priecīgs par regulāro skatīšanos uz sāniem. Tas protams risinās sēžot ar lielāku distanci no monitora.

Monitoram ir Picture besides Picture režīms, ko es veiksmīgi izmantoju kopā ar konsolēm. Tas ļauj pārdalīt ekrānu uz pusēm katrā nodrošinot 2560×1440 pikseļus, jeb 16:9 attiecību, kuru dabīgi atbalsta arī konsoles. Attiecīgi vienā ekrāna pusē ir iespējams spēlēt konsoles spēles, bet otrā veiksmīgi darboties ar straumēšanas aplikācijām!

Ar to es gribu teikt ka šis ekrāns ir multitāskošanas monstrs. Ja es vēlētos sekot līdz GME, AMC un citām akcijām, kamēr paralēli spēlēju spēles, strīmoju un veidoju saturu es to ļoti viegli varu darīt. Nemaz nerunājot par video apstrādi. Timeline garums ļauj ērti pārskatīt gandrīz veselu video un ērti veikt labojumus nepietuvinot to.

Adaptive Sync opcija, ko monitors atbalsta strādā gan ar AMD, gan Nvidia kartēm. Nvidia gadījumā to nejaucam ar G-Sync, jo to monitors neatbalsta. Arī izšķirtspējā nav 4K, lai gan ir visai tuvu, kas nozīmē ka spēles darbojas ar visai augstu kadru skaitu. Pat mana RX 570 vecākas spēles varēja palaist ar pieklājīgu veiktspēju.

Vērtējums

Dienas beigās šis monitors noteikti nav visiem. Vispirms jau būtu svarīgi uzzināt vai spēles kuras vēlēsies spēlēt atbalstīs 32:9 malu attiecību. Tiem, kas vēlēsies tādu iegādāties nāksies izdarīt izvēli starp šo un Samsung G9. AG493UCX maksā aptuveni 300-400 eiro lētāk, tomēr G9 atbalsta 240Hz. Uz papīra gan šķiet ka AOC piedāvā labāku kontrastu, bet to man ir grūti komentēt, jo kā jau teicu ar G9 neesmu saskāries. Es personīgi izvēlētos AOC un ietaupīto naudu uzmestu pa virsu jaunai videokarte, jo tās šobrīd nemaksā lēti.

Man šis produkts ļoti patika un nepavisam neesmu vīlies. Jā – tas ir dārgs, bet šādi formāti aizvien ir nišas produkti un ne katrs jutīsies ērti pie tāda. Ja vien neesi racing spēļu fans ar labu stūri. Tad te nav divu domu. Pērc.

Atstāt atbildi

Ierakstiet savu komentāru!
Ievadi savu vārdu